Prof. Dr. Eşref Adalı

5 Ocak 1948'de Isparta'nın Eğirdir ilçesinde doğan Adalı tüm eğitim hayatını İstanbul'da geçirmiştir. 1965 yılında Pertevniyal Lisesinden mezun olmuş ve aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektrik Fakültesi'nde eğitime başlamıştır. 1971 yılında zayıf akım kolundan Yüksek Mühendis olarak mezun olan Adalı aynı fakültede asistan olarak çalışmaya başlamıştır. 1976 yılında doktor, 1980'de doçent ve 1988'de profesör olarak aynı fakültede çalışmaya görev almıştır. Halen İTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesidir. Adalı, İTÜ'deki görevlerinin dışında 1977-1978 yılları arasında Case Western Reserve University'de (ABD) konuk araştırmacı olarak; 1978-1979 yıllarında Carleton University'de (Kanada) konuk öretim üyesi; 1985 yılında Akron University'de konuk araştırıcı öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. 1990-1991 yılları arasında Tübitak Marmara Araştırma Merkezi'nde İnformatik Grubunun kurulması çalışmalarını yürüten Adalı bu süre içinde merkezin başkan yardımcılığı görevinde bulunmuştur. İTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümünün kurulmasında öncü rolü üstlenen Adalı, bölüm içinde değişik görevlerde bulunmuş ve ilk bölüm başkanı olmuştur. Adalı, Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi'nin kuruluşunda da öncü olmuş ve fakültenin ilk dekanı olmuştur.

Prof. Dr. Eyüp Çetin

Prof. Dr. Eyüp Çetin, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Sayısal Yöntemler Anabilim Dalı’nda Öğretim Üyesidir. Prof. Çetin aynı zamanda, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nin Dekan Yardımcısı ve İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Yüksekokulu’nun Müdürü olarak görev yapmaktadır. Eyüp Çetin, doktorasını 2004 yılında, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Sayısal Yöntemler Anabilim Dalı’nda “Stokastik Programlama Yöntemiyle Bir Portföy Optimizasyonu Modeli Önerisi” başlıklı teziyle tamamlamıştır. Lefke Avrupa Üniversitesi’nden MBA derecesine sahip olan Prof. Çetin, lisans derecesini Marmara Üniversitesi Matematik Eğitimi (İngilizce) bölümünden almıştır. 1974 yılında doğan Eyüp Çetin 2008 yılında doçentliğe ve 2013 yılında profesörlüğe yükseltilmiştir. European Journal of Pure and Applied Mathematics ve Journal of Algebraic Statistics dergilerinin kurucu editörlüklerini yürüten Eyüp Çetin, Who’s Who in the World 2009‘da yer almıştır. Güncel akademik çalışma alanları arasında yöneylem araştırması, matematiksel ve istatistiksel modelleme, matematiksel tıp ve sağlık sistemleri mühendisliği konuları yer almaktadır.

Emre Hayretçi

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra, iş hayatına serbest programcı olarak başlayan Emre Hayretci, kariyerine Koçbank’ta Internet Bankacılığı, Elektronik Ticaret ve Güvenlik Sistemleri üzerine projeler geliştirerek, Sistem Mühendisi olarak devam etti. Sektörün ilk İnternet Bankacılığı, Kart Ödeme Sistemleri ve Elektronik Ticaret projelerinde görev yaptı. İnternet güvenliği konularında çeşitli araştırmalar ve sistemsel iyileştirmeler gerçekleştirdi. 2001 yılında Accenture Almanya, Sistem Entegrasyonu ve Teknoloji bölümünde Danışman olarak çalışmaya başlayan Hayretci, 2006 yılına kadar Accenture’ın Almanya, Avusturalya, İsviçre, İngiltere, Singapur ofislerinde çeşitli dönüşüm projelerinde Entegrasyon Mimarı ve Proje Yöneticisi olarak görev yaptı. Aynı yıllarda Accenture’ın Asya’da kurulmakta olan offshore merkezleriyle Avrupa’daki müşterileri için çeşitli offshore uygulama geliştirme ve bakım programlarının başlatılmasına öncülük etti. 2006 yılında Türkiye’ye dönerek Accenture Finansal Servisler birimi için Sistem Entegrasyon ve Teknoloji birimini kurdu. Türkiye’de bulunduğu dönem içinde İş Bankası, Anadolu Sigorta, Türk Telekom, Yapı Kredi Bankası gibi sektörlerinin öncü şirketlerinin büyük çaplı dönüşüm programlarında program yöneticiliği görevinde bulundu. Accenture Türkiye’nin Ankara Ofisini ve İzmir Yazılım Geliştirme Merkezlerini kuran Hayretci, 2008 yılından bugüne kadar Accenture Türkiye Teknoloji Biriminin Yönetici Ortağı ve Lideri olarak görev yapmaktadır. Program, Proje ve Servis Yönetimi eğitimleri veren ve TÜBİSAD ile Etik ve İtibar Derneği üyesi olan Emre Hayretci, evli ve iki erkek çocuk babasıdır.

Cüneyt Kırlar

Cüneyt Kırlar, Bilkent Üniversitesi Bilgisayar ve Enformatik Mühendisliği Bölümü’nden 1993 yılında mezun olmuştur. 2006 yılında katıldığı DELOITTE bünyesinde halen Kurumsal Risk Hizmetleri Lideri olarak görev yapmaktadır. Deloitte’un hizmet verdiği bankalarda Bağımsız Bilgi Sistemleri ve Bankacılık Süreçleri Denetimlerine Bağımsız Bilgi Sistemleri Başdenetçi ünvanı ile liderlik etmektedir. BT Stratejisi, BT Yönetişimi, İş Sürekliliği ve Bilgi Güvenliği konularında pek çok finans ve telekom sektörü şirketlerine danışmanlık vermektedir. 1993 yılında profesyonel iş yaşamına Yapı Kredi Bankası’nın bilgi teknolojileri şirketi olan Bilpa’da yazılım geliştirme uzmanı olarak başlamıştır. 1993- 2006 Yapı Kredi Bankası Teknoloji Yönetiminde ve Yapı Kredi’ye Hizmet veren teknoloji şirketleri Bilpa ve Yapı Kredi Teknoloji’de çeşitli alanlarda yöneticilik görevleri üstlenmiştir. 2001 yılında Yapı Kredi Bankası içinde BT Yönetişim süreçlerinin oluşturulmasına ve hayata geçirilmesine liderlik etmiş ve katkı sağlamıştır. Proje Yönetim Ofisinin kurulması, BT Yönetişim Komitesinin oluşturulması, BT stratejisinin oluşturulması, Hizmet Seviyesi ve Operasyon Seviyesi anlaşmalarının oluşturulması, BT Risk Yönetimi oluşturulması katkı sağladığı BT Yönetişim süreçlerine örneklerdir. BT Proje ve Program Yönetimleri konusunda uzmanlık alanlarındandır. PMP (Project Management Professional, CGEIT(Certified in the Governance of Enterprise IT ) ve CISA (Certified Information Systems Auditor) sertifikalarına sahiptir.

Nuray Akmeriç

Nuray Akmeriç profesyonel iş deneyimini, büyük çoğunluğu yönetim pozisyonlarında olmak üzere, Bilgi Teknolojisi (BT) sektöründe kazanmıştır. 2000-2009 yılları arasında SAS Institute Türkiye Ülke Müdürü olarak görev yapan Akmeriç, daha önce Software AG Türkiye'de ve Sabancı Holding-IBM ortaklığı olan l-BİMSA'da yönetim kademelerinde görev yapmıştır. 2010 yılında, Bilgi Teknolojisi sektöründe çok uluslu şirketlerde edindiği 28 yıllık iş deneyimine dayanarak, koçluk, danışmanlık ve eğitim hizmetleri sunmak amacıyla ACC'yi kurmuştur. Akmeriç'in deneyimli olduğu alanların içerisinde, satış, pazarlama, şirket kuruluşu, yeniden yapılanma, yazılım kontrat yönetimi, uygulama geliştirme metodolojisi, iş zekâsı ve analitik yer almaktadır. Halen Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi'nde “Marketing Analytics” dersi vermekte, 7 ülkeden 11 kuruluşun katıldığı Avrupa Birliği koordinasyon projesi olan MODAP (Mobility, Data Mining and Privacy) projesinde dergi editörlüğü görevini sürdürmektedir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nden 1982 yılında mezun olan Akmeriç, 2007 yılında hukukçular ile BT profesyonelleri arasındaki uyuşmazlığı gözlemleyerek başladığı yüksek lisans çalışmalarını Haziran/2009'da tamamlayarak İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Ekonomi Hukuku dalında yüksek lisans almıştır. 2005 yılında Dünya Gazetesi tarafından verilen “Sektörlerin En Başarılı Kadınları” ödülünü kazanmıştır.

Oktay Aktolun

Oktay Aktolun, 2012 yılında katıldığı PwC Türkiye bünyesinde Risk, Süreç ve Teknoloji hizmetlerinden sorumlu Ortak olarak görev yapmaktadır. Risk Süreç ve Teknoloji Hizmetleri bünyesinde sunulan BT Risk Hizmetleri, İç Denetim ve Kontrol Hizmetleri, Finansal Risk Yönetimi, ERP Hizmetleri, Performans Güvence Hizmetleri ve Kurumsal Yönetim alanlarındaki hizmetlerin sunulmasından sorumlu olan Oktay Aktolun, Kurumsal Yönetim hizmetleri çerçevesinde Aile şirketlerine sunduğu danışmanlıkların yanı sıra BDDK Bilgi Sistemleri konusundaki regülasyonlar ve denetimler konusunda geniş bilgi ve uzmanlığa sahiptir. Çeşitli şirketlerdeki risk ve teknoloji komitelerine danışmanlık hizmetleri vermektedir. Temel uzmanlık alanı iş süreçlerindeki kontroller ve bu kontrollerle ilgili güvence vermek olan, denetim ve danışmanlık alanında uzmanlaşmış olan Aktolun, 2000-2012 yılları arasında Deloitte Türkiye bünyesinde Kurumsal Risk Hizmetleri bölümünü kurmuş ve yönetmiştir. İş hayatına 1986 yılında Türkkablo'da yazılım geliştirme mühendisi olarak başlayan Aktolun sırasıyla Intertech, Demirbank'ta yazılım mühendisi, Proje Lideri ve yönetici olarak çalışmıştır. Tekstilbank'ta ise Bilgi Teknolojileri Müdürlüğü görevinde bulunmuştur. Oktay Aktolun üniversite eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesinde Elektrik Elektronik Mühendisliği üzerine yapmıştır. İyi derecede İngilizce bilen Aktolun, CGEIT, CRISC ve CRMA sertifikasına sahiptir. PwC Business School bünyesinde Bilgi Teknolojileri Yönetişim Hizmetleri ve Kurumsallaşma alanlarında eğitimler vermektedir.

Polat Kutnay

1964-80 yılları arasında profesyonel basketbol oynayan Polat Kutnay Hacettepe Üniversitesi Matematik yüksek lisans mezundur. Çalışma hayatına DSİ Genel Müdürlüğünde(Ankara) başladı. İstanbul da sırası ile SEBİM ve Aksu Tekstilde çalıştıktan sonra , 1985-92 yılları arasında NCR'da çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı. Ardından Benetton'da Bilgi Sistemleri Direktörü olarak meslek hayatına devam eden Kutnay, 98-99 yılları arasında Boyner Holding'te yaptığı Altyapı Koordinatörlüğü görevinden sonra, Altınyıldız Bilgi Sistemleri Direktörlüğü görevine getirildi. İki dönem Bilişim Derneği İstanbul Şubesi Başkanlığı yapan Kutnay, perakende sektöründe bilgi sistemleri konusundaki uzmanlığıyla tanınıyor. Profesyonel iş yaşamı süresince yurt içi ve yurt dışı bir çok çalışma ve projelere katılan Poat Kutnay 2002 yılından Kutnay Stratejik Danışmanlık şirketini kurmuştur. O zamandan beri Temsa, Pilsa, Altınyıldız, Mavi, Erak, Dinapa, Kantarelli Mağazacılık, Side Tekstil, Tureks Mermer Sanayi, Şahinler Aleminyum, Electroworld, İstanbul Bilgi Üniversitesi gibi kurumlara hizmet vermiş/vermektedir.

Dr. Rüştü Bozkurt

1945 yılında Niksar'ın Sorhun Köyü'nde doğdu. İlkokulu köyünde, Ortaokulu Niksar'da, Lise'yi Tokat'da bitirdi. Bursa Eğitim Enstitüsü'nden Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olarak mezun oldu. Eskişehir'de Tunalı Ortaokulu'nda öğretmenlik yaptı. Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nin gece bölümünü bitirdi. Eskişehir'de yayınlanan Web Ofset (Günaydın) Grubu'nun Sonolay Gazetesi'ne geçti. Bu gazetede yöneticilik ve yazarlık yaptı. İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde öğretim üye yardımcılığı yaptı. Bu kurumda, "Kentçi Ulaşım Sistemi'nde Araç Satın Alma Karar Süreci"nin işleyişini irdeleyen tezini vererek, doktor unvanını aldı. Akademi'den ayrılarak Şişecam'a geçti. Emekli oluncaya kadar bu kurumda Planlama Uzmanlığı, Planlama Müdür Yardımcılığı, Planlama Müdürlüğü ve Genel Sekreterlik görevlerini yaptı. Çeşitli gazete ve dergilerde makaleleri yayınlanan Rüştü Bozkurt, özellikle KOBİ'lerin sorunlarıyla, 1980'li yılların başlarından bu yana ilgileniyor ve Türkiye'nin çok değişik yörelerinde, küçük işletmelerin sorunlarını tartışan konferanslar veriyor. Kendimizi Sorgulamak, İşletme Odağı, Kendine Ayna Tutan Yönetici ve İşleyen Kurumlar Yaratmak isimli dört kitabı yayınlanan Bozkurt, 1980'lı yılların başlarından bu yana, Dünya Gazetesi'nde, yönetim konusunda haftalık yazılar yayımlıyor ve iş hayatına halen Dünya Gazetesi'nde devam ediyor.